Szukaj
 
Drukuj  
 
Aktualności

Związek Producentów Ryb gościł hodowców ryb z Łotwy – 20.11.2019 r..

 


     W dniu 20 listopada 2019 roku w Poznaniu, w Hotelu Ikar, odbyło się spotkanie przedstawicieli Związku Producentów Ryb z delegacją hodowców ryb i rybackiej administracji centralnej z Łotwy. Na wstępie przedstawiciel Ministerstwa z Łotwy, Pan Kristaps Pilskalns zapoznał zebranych z charakterystyką sektora akwakultury na Łotwie. Głównymi produkowanymi gatunkami ryb są karp, pstrąg, karaś, szczupak, sum oraz jesiotr. Aktualnie łączna produkcja ryb przeznaczonych do konsumpcji w sektorze akwakultury stawowej wynosi ok. 650 ton (głownie karp), natomiast w systemach recyrkulacyjnych (RAS) (głównie pstrąg tęczowy) 150 ton.

     Następnie Prezes ZPRyb - Pan Marek Trzcieliński raz jeszcze powitał gości i poprosił Pana dr inż. Andrzeja Lirskiego o przedstawienie prezentacji na temat uwarunkowań polskiej akwakultury. W uzupełnianiu prezentacji Prezes Marek Trzcieliński omówił aktualne wybrane problemy nękające hodowców karpia w Polsce, jak susza, zwierzęta bytujące na stawach (kormoran, bóbr, wydra), problemy administracyjne (trzy ministerstwa) oraz działania „organizacji ekologicznych”. Gości łotewskich interesowała szeroka gama zagadnień, między innymi jaki mają wpływ na działalność w akwakulturze urzędy skarbowe, jak wygląda rentowność gospodarstw rybackich w Polsce w aspekcie programów unijnych, jakie są rekompensaty z tytułu występowania zwierząt na stawach.
 
     Po spotkaniu w Poznaniu, hodowcy udali się  z wizytą do gospodarstw rybackich w Bogucinie, w Promnie (Gospodarstwo Rybackie „Róża”) oraz w Miłosławiu. Drugiego dnia wizyty goście z Łotwy zwiedzali Gospodarstwo Rybackie Wąsosze, Gospodarstwo Rybackie Nad Grabią oraz Gospodarstwo Rybackie w Walewicach.
                                       dr inż. Wojciech Andrzejewski
                                                                Redaktor Naczelny „Przeglądu rybackiego”
 
 
 
 

Autor zdjęć: W. Andrzejewski
 


 
 
 
Wróć

Artykuły prasowe, audycje
Zobacz filmy
Drukuj  
Copyright 2010 by www.natia.net.pl   |  Zaloguj  |  Zarejestruj