Podczas konferencji opracowano następujące wnioski :
1. Krajowa podaż karpia handlowego w 2008r będzie na poziomie zbliżonym do roku 2007 przy nadal wzrastających kosztach tej produkcji.
2. Powyższe uwarunkowania zagrażają poważnie egzystencji gospodarstw rybackich zajmujących się produkcją karpiową !!! Sytuacja jest krytyczna, ponieważ wiele gospodarstw stawowych nie osiągnie dodatnich wyników finansowych, gwarantujących zarówno godne płace jak i zysk dla podmiotów prowadzących te gospodarstwa oraz fundusze na remonty i rozwój infrastruktury stawów.
3. Zestawienie powyższych faktów i dokonana analiza podaży i popytu na „ karpie wigilijne” wskazuje , że nawet sprzedaż hurtowa karpi w cenie zbytu netto w wysokości 11-12 zł za kilogram, wielu gospodarstwom rybackim w br. nie zagwarantuje rentowności !!! Poważnym zagrożeniem dla rybaków jest import tańszych karpi z zagranicy oraz występujące w poprzednich latach tendencje do stosowania cen dumpingowych przez niektóre hipermarkety, traktujące handel karpiem, jako element strategiczny w celu pozyskiwania klientów w okresie przed świątecznym.
4. Rybacy nie otrzymują należnych funduszy z UE wskutek nieudolności Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ministerstwo to nie realizuje od ponad roku postulatów organizacji rybackich! Przyszłość jest również owiana „czarnymi chmurami”- rok 2008 kończy się a administracja rządowa nie uporała się jeszcze z wdrożeniem unijnych programów pomocowych dla polskich rybaków na lata 2007-2013.
5. Podczas konferencji podjęto decyzję zorganizowania Organizacji Producenckiej Producentów Ryb zrzeszonych w ZPRyb.
6. Podjęto inicjatywę promocji spożycia ryb , poprzez publikację przepisów na potrawy rybne na stronie internetowej ZPRyb oraz wszystkich stronach internetowych Gospodarstw Rybackich członków związku.
7. Zalecono Zarządowi Związku podejmowania efektywnych działań w realizacji następujących postulatów:
- Spowodowanie w możliwie krótkim terminie, uruchomienia prac nad nowelizacją Ustawy z dnia 18 maja 1985 r. o rybactwie śródlądowym (tekst jednolity) Dz. U. nr 66, poz.750 uwzględniając w pracach nad jej nowelizacją m. in:
a/. Dokonanie zapisów jasno określających przyporządkowanie spraw związanych z działalnością rybacką do określonego resortu i zawarcie w ustawie o rybactwie całości aktów prawnych dotyczących rybactwa. Obecnie istniejące podporządkowanie wielu źródłom decyzyjnym powoduje wiele bałaganu organizacyjnego i dezorientację rybaków w realizacji różnych obowiązków wobec administracji państwowej i samorządowej.
b/. Określenie prawnych zasad ochrony „Obrębów Hodowlanych” w tym m. in: dokonanie zapisów wyłączających połowy ryb w ciekach przepływających pomiędzy stawami rybnymi w Obrębach Hodowlanych a wchodzących w skład Obwodów Rybackich.
c/. Wprowadzenie całkowitego zakazu wstępu na teren „obrębu hodowlanego” w godzinach nocnych osobom postronnym i określenie tego czynu jako przestępstwo zagrożone adekwatną karą. Jest to niezbędne w związku z plagą kradzieży ryb i zagrożeniem zdrowia i życia dla rybaków pilnujących swego mienia!
d/. Zdefiniowanie pojęcia „szkodniki rybackie” i sprecyzowanie zasad ich zwalczania w celu ochrony stawów rybnych przed dewastacją urządzeń hydrotechnicznych, stratami rybostanu, pasz zadawanych rybom itd. - uwzględniając to, że stawy rybne są budowlami sztucznie zbudowanymi do intensywnej produkcji ryb. Alternatywnym rozwiązaniem ustawowym w przypadku nie stworzenia możliwości ograniczania „szkodników rybackich” przez rybaków, powinno być utworzenie funduszu z którego wypłacane byłyby odszkodowania za wyrządzane szkody. Nie może przecież być tak, że jedynymi, którzy finansują bardzo nieracjonalną opiekę nad np. kormoranami są rybacy!
e/. Stworzenie przepisów regulujących handel sieciami rybackimi i zasadami ich posiadania w taki sposób by wyeliminować dostęp złodziejom ryb do posiadania sieci rybackich oraz jasne określenie kar za nielegalne posiadanie i użytkowanie sieci.
f/. Utworzenie „Funduszu Rybactwa Śródlądowego” w celu finansowania strategicznych zadań w rybactwie na wzór z przed 1939r i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
g/. Zobowiązać Polski Związek Łowiecki do rekompensat finansowych na rzecz „uprawnionych do rybactwa” za zjadane ryby , pasze i niszczenie grobli przez zwierzynę łowną oraz przebywanie myśliwych na obiektach stawowych.
h/. Uregulować dostęp rybaków do śrutowej broni palnej w celu ochrony ryb przed zwierzętami wyrządzającymi szkody w gospodarce rybackiej.
- Postuluje się o zmianę bardzo krzywdzącego dla dzierżawców gospodarstw rybackich, systemu wyliczania czynszu w oparciu o cenę pszenicy- która to cena nie ma żadnego związku z efektami produkcji rybackiej.
- Wnioskuje się o szybkie przeprowadzenie prywatyzacji stawowych gospodarstw rybackich będących w zasobach ANR co umożliwi właściwe, porównywalne warunki ekonomicznego gospodarowania i zabezpieczy substancje materialną tych gospodarstw przed degradacją. Dopóki to nie nastąpi ANR winna czynnie uczestniczyć w inwestycjach ochraniających urządzenia hydrotechniczne i budowle stawowe przed niszczeniem.
- ANR należy zobowiązać do dokonania aktualizacji geodezyjnej stawów rybnych. W wielu gospodarstwach rybackich dzierżawionych z ANR, dzierżawcy ponoszą niesłuszne, bardzo wysokie opłaty podatkowe, bo w ewidencji geodezyjnej stawy rybne nie są zakwalifikowane jako Wsr itd.
- Rybacy domagają się szybkiego wdrożenia pomocy finansowej ze środków U E w ramach SPO na lata 2007-2013 !!!
- Istnieje pilna potrzeba oceny populacji zwierząt szkodliwych dla rybactwa pod kątem nadmiernie zwiększających się ich populacji np. kormorana czarnego ,czapli białej, bobrów,łysek itp i podejmowania na bieżąco działań ograniczających wzrost populacji tych zwierząt.
- Istnieje bardzo pilna potrzeba stworzenia funduszu na dopłaty do zarybień wód otwartych węgorzem. Populacja tej ryby w polskich wodach ulega bardzo dużemu spadkowi na skutek wyjadania ich przez kormorany oraz niewystarczającego zarybienia przez użytkowników wód na skutek popełnianych błędów w wydzierżawianiu wód.
- Należy zabronić Regionalnym Zarządom Gospodarki Wodnej tworzenia i wydzierżawiania „obwodów rybackich” na ciekach łączących jeziora i sprzedawania pozwoleń na wędkowanie bo RZGW nie mają prawa do prowadzenia rybackiej działalności gospodarczej w „obwodach rybackich"!
- 10. Wnioskuje się o ujednolicenie w całym kraju stawek VAT za sprzedaż pozwoleń na sportowy połów ryb- wędkowanie, obecnie stawki te wynoszą od 3 do 22%.
- 11. Wnioskuje się o przywrócenie nauki w byłym Państwowym Technikum Rybackim w Sierakowie WLKP i otoczenie tej szkoły opieką Ministra Rolnictwa. Obecnie w Polsce nie ma nawet jednej klasy w której uczono by na poziomie podstawowym i średnim rybaków!
- 12. Dokonanie nowelizacji Prawa Wodnego w celu wyeliminowania nierealnych zapisów w pozwoleniach wodno-prawnych typu: „zapewnić obowiązek przepływu biologicznego” -podczas gdy niestety ostatnimi laty, coraz częściej ciek latem nie doprowadza żadnej wody itp.
- 13. Postanowiono podejmować wszechstronne działania zmierzające do kreowania wszechstronnej wiedzy o ogromnych wartościach karpiowych stawów rybnych dla retencji wód, ograniczania fali powodziowej, mikroklimatu, przyrody - jej flory i fauny oraz walorach rekreacyjnych , krajobrazowych i na tej podstawie domagać się stosownych rekompensat.
Większość powyższych wniosków i postulatów już od szeregu lat jest przedstawiana przez ZPRyb Organom Państwa. Bez większego efektu! Uczestnicy konferencji wnioskują do Zarządu Związku o wystąpienie z w/w wnioskami do Władz w celu ich zrealizowania, mając nadzieję, że tym razem sprawy rybactwa śródlądowego zostaną choć w części pozytywnie załatwione.
Krzysztof Karoń - Prezes Zarządu ZPRyb

Szkolenie Sieraków Wielkopolski – 10-12 września 2008
tematyka wykładów
Pierwszy dzień: 10 września 2008 (środa)
10.00-10.45 - Wielkowymiarowe funkcje stawów karpiowych – prof.dr hab.Ryszard Wojda ( SGGW - 1 godz).
10.50- 12.10 - Propozycja udzielania wsparcia finansowego dla gospodarstw stawowych ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego w ramach działań wodnośrodowiskowych – dr Mirosław Cieśla ( SGGW - 2 godz)
12.15 – 12.50 – PO 2007-2013- Oś Priorytetowa IV-Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa.- Marcin Bożyk (MRiRW Dep.Rybołówstwa-1 godz )
13.00 OBIAD
14.00- 14.45 – Stawy karpiowe a jakość wody w zlewni - dr inż.Jerzy Barszczewski (IMiUZ Falenty - 1 godz )
15.00-16.30 - Magazynowanie, przygotowanie ryb żywych do sprzedaży, wstępna obróbka - dr inż. Maciej Kiełpiński ( AR w Szczecinie -2 godz )
16.45- 17.30 - Wymiana doświadczeń w zakresie przygotowania ryb do sprzedaży. ( 1 godz.)
18.00 KOLACJA
Dzień drugi: 11 września 2008 (czwartek)
8.00 ŚNIADANIE
9.00 – 10.45 - Obwody rybackie – prawa i obowiązki w gospodarce rybackiej – Tomasz Kiedryński, (KZGW - 2 godz)
11.00 –12.45 – Marketing produktów rybnych i negocjacje w biznesie dr inż.Marlena Prochorowicz ( AR w Szczecinie – 2 godz)
13.00 OBIAD
14.00 – 17.45 Marta Kaniewska, Mariola Błaszczyk, (MRiRW-Dep.Rybołówstwa –3 godz)
-Uznane organizacje producentów ryb – tworzenie i funkcjonowanie,
-Obowiązek sprawozdawczy w gospodarstwach rybackich
18.00 UROCZYSTA KOLACJA
Trzeci dzień: 12 września 2008 (piątek)
8.00 ŚNIADANIE
9.00 – 10.30 – Selekcja i efekt heterozji w produkcji i rozrodzie karpia – dr Henryk Białowąs ( Z-d Doświadczalny Gosp. Stawowej PAN w Gołyszu - 2 godz )
10.45 – 12.15 – Współpraca hodowcy z lekarzem weterynarii w aspekcie ochrony zdrowia ryb – dr Jan Żelazny ( PIW w Puławach – 2 godz )
13.00 – 13.45 – Dyskusja i podsumowanie szkolenia ( 1 godz. )