Imprezy promocyjne typu „Święto Pstrąga”
- „Święto Pstrąga” w Złotym Potoku: Tradycja tej imprezy sięga 1995 r. Od tego czasu na błoniach w Złotym Potoku co roku w pierwszy weekend sierpnia spotykają się miłośnicy złotopotockich pstrągów. Przez dwa dni organizowane są tm.in. zawody wędkarskie, konkursy dla dzieci, pokazy sprawnościowe, turnieje sportowe, rajdy piesze i konne oraz występy muzyczne. Dzieci biorą udział w konkursach "z rybką". Wiele zakładów gastronomicznych nad stawem „Amerykan” serwuje pstrągi, przyrządzane na kilkanaście sposobów by zaspokoić subtelne smaki kilkunastu tysięcy przybyłych ludzi m.in. z Częstochowy, Katowic, Sosnowca, Łodzi, Warszawy i wielu okolicznych miejscowości! W tym roku Ewa Wachowicz a w poprzednim M. Okrasa popisywali się przyrządzaniem pstrągowych dań dla wybitnych Smakoszy!
Złoty Potok od lat jest słynny z hodowli królewskiej ryby - pstrąga tęczowego. Tutejsza pstrągarnia ma już ponad 120 lat i jest najstarszą w Europie. Hodowlę pstrągów założył tu w XIX wieku hrabia Edward Raczyński - właściciel Złotego Potoku, wykorzystując krystalicznie czystą wodę ze słynnych źródeł: Zygmunta i Elżbiety. Powstały wówczas 22 stawy oraz wylęgarnia czynna do chwili obecnej.
Było to wówczas pierwsze, największe pstrągowe gospodarstwo w Europie. W 1881 roku (!!!) z Ameryki dotarła tu pierwsza partia ikry pstrąga tęczowego, który później zaczął podbijać stoły całej Europy. Z czasem wprowadzono inne gatunki - pstrąga potokowego, źródlanego, palie.

[Czytaj więcej] [Zobacz zdjęcia]
- „Święto Pstrąga Pstrąg & Roll” w Gryfowie Śląskim
- „Święto pstrąga" w Białym Dunajcu
- „Święto Pstrąga” w Wojtalu
- „Święto pstrąga” w Rytlu - Gospodarzem II Ogólnopolskiego Święta Pstrąga był w br. jeden z największych w Polsce zakładów hodowli tej smacznej ryby – spółka Mylof. Impreza odbyła się w Rytlu (gm. Czersk) 25 lipca 2009. Wieczorem śpiewała Halina Frąckowiak.
Imprezy promujące karpie odbywają się m.in. w :
- „Święto Karpia Milickiego”. Weekendowe dni września to dla mieszkańców Milicza dni szczególne – w mieście oraz jego okolicach odbywają się cykliczne imprezy związane z obchodami Dni Baryczy i Dni Karpia.
- „Święto Karpia z Pradoliny Wieprza” .Organizatorem tego święta są Gmina Ryki oraz Gospodarstwo Rybackie Kock.
- „ ŚWIĘTO KARPIA” w Zatorze
- "Święto Karpia" Regionalna Impreza Promocyjna w miejscowości Maliniec (gm. Potok Wielki, woj. Lubelskie.
-„Święto Karpia z Wierzchosławic” w Wierzchosławicach koło Tarnowa.
- VIII „Święto Karpia Polskiego” - Kaniów
- „Święto Wesołego Karpia " – Przemków
- „Festyn "Rytwiański Karp” w Rytwianach
- „ Święto Karpi” w Osiecznicy.
„Święto Sielawy”- odbywa się w 10 miejscowościach w Polsce!
- XXI Dni Wędzonej Sielawy w Chrzypsku Wielkim –Wielkopolska. Najstarsze znane mi /K.Karoń/ święto promujące ryby jest organizowane nad jeziorem o tej samej nazwie. Przywołuje to w mej pamięci bardzo miłe wspomnienia, ponieważ w roku 1955 jako początkujący uczeń Państwowego Technikum Rybackiego w Sierakowie WKP, na tym jeziorze rozpocząłem praktyczną naukę rybacką pod kierunkiem najznakomitszego Mistrza Rybackiego Pana Bernarda Olewskiego.
- Bardzo znaczącą imprezą jest organizowane od 10 lat w Mikołajkach- „Święto Sielawa Blues”. Od tego roku ma stać się jednym z największych pikników o regionalnym charakterze, kontynuującym tradycję „Sielawy Blues” pod zmienioną nazwą „Święto Ryby”. Będzie to duża impreza, która ze swoim przesłaniem ma dotrzeć do finalnych konsumentów oraz do branży gastronomicznej – restauratorów, hotelarzy, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, których na Warmii i Mazurach jest coraz więcej.
„Wielki Rak z Morynia zaprasza na Święto Sielawy” -Impreza pod tym hasłem jest organizowana w Moryniu na krańcu północno-zachodniej Polski.
- „Święto siei" w Wigrach na Suwalszczyźnie. Kuzynka sielawy-sieja również ma swoje święto. Sieja świeża, wędzona i grillowana, pierogi z sieją i serem ricotta - takich specjałów można spróbować podczas "Święta siei", organizowanego na Suwalszczyźnie.
- „Święto Troci i Łososia” organizowane przez Towarzystwo Miłośników Parsęty
- „Święto Ryby w Słupsku”
-„Święto Ryby” w Sztumie
„Święto wody i ryby” w Czaplinku
- „Święto Wody i Ryby” w Uniejowie
UWAGA : SZCZEGÓLY DOTYCZĄCE w/w ŚWIĄT I PODOBNYCH IMPREZ MOŻNA ZNALEŚĆ NA STRONACH INTERNETOWYCH!