Wykłady odnośnie usytuowania produkcji rybackiej w przepisach prawnych rozpoczął prof. Wojciech Radecki z Instytutu Nauk Prawnych PAN ( Wrocław ) przedstawiając „ Przemiany prawa rybackiego w latach 2008-2009” Nowe regulacje prawne w ustawie o rybactwie śródlądowym, ustawie o ochronie przyrody i tzw. ustawie o ocenach oddziaływania na środowisko w istotny sposób zmieniły istniejący dotychczas i przyjęty przez rybaków porządek prawny. Nowe przepisy zmartwiły niejednego rybaka - na pocieszenie jednak należy przytoczyć słowa profesora „ gdzie dwóch prawników – tam cztery opinie prawne” i mieć nadzieję, że przynajmniej jedna z tych opinii będzie korzystna dla świata rybackiego , zyska uznanie i stanie się obowiązująca. Prof. W. Radecki po wykładzie został zasypany pytaniami, na które z dużą dozą cierpliwości odpowiadał.

Zainteresowaniem uczestników szkolenia cieszył się wykład Pana Tomasza Kiedryńskiego z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Czynny udział słuchaczy - w formie zadawanych pytań nadał temat powyższego wykładu. A mianowicie zostały poruszone szerokie problemy dotyczące przede wszystkim prawa własności do urządzeń wodnych i uregulowania zawarte w pozwoleniach wodno prawnych. Wykładowca w miarę swojego umocowania odpowiedział na szereg pytań. Na koniec wykładu Pan T. Kiedryński zapowiedział, aby wszelkie nie omówione problematyczne sprawy indywidualnie opisać i przesłać do KZDW w celu ich wyjaśnienia. Zapewnienie, padające z ust wykładowcy, iż postarają się rozwiązać każdy problem daje pewną nadzieję iż w niedalekiej przyszłości nurtujące od lat problemy zostaną rozwiązane.
Podobnie dużym zainteresowaniem cieszył się wykład Pana Rolanda Perycza z Agencji Nieruchomości Rolnych - Zespół Gospodarowania Zasobem. Również tutaj obecni uczestnicy zadawali szereg pytań dotyczących dzierżawy i prywatyzacji mienia państwowych gospodarstw rybackich. Wiele spraw zostało przez wykładowcę wyjaśnionych. Również i on zapowiedział, że wszystkie nurtujące problemy zgłaszane do ANR w Warszawie zostaną rozpatrzone.

Szkolenie w Sierakowie dużo miejsca poświęciło tematyce związanej z wdrażaniem Programu Operacyjnego „ Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” – Oś Priorytetowa II i IV.
W nawiązaniu do Osi IV wykład przeprowadził dyr. Eugeniusz Siminiak z Urzędu Marszałkowskiego omawiając rolę samorządu województwa we wdrażaniu w/w Osi.
Dyrektor przedstawiając szeroki zakres Urzędu Marszałkowskiego jako instytucji kontrolująco – monitorującej, weryfikującej i oceniającej realizacje Programu zapewnił, że przede wszystkim ich rola sprowadza się również do udzielania wskazówek, wyjaśnień i informacji przyszłym benificjentom w/w Programu.
Kontynuując problematykę Programu Operacyjnego – Oś IV w swoim wykładzie Sylwia Król przedstawiła temat zakładania Lokalnych Grup Rybackich na przykładzie powołanego Stowarzyszenia „ Rybactwo Ziemi Piastowskiej”.
Powyższe wykłady dotyczące Programu Operacyjnego zostały poszerzone w następnej prelekcji przeprowadzonej przez Panią Martę Rapaszyńską i Pana Marcina Bożka - przedstawicieli Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi . Omówiona Oś II „ Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury” spotkała się z dużym zainteresowaniem, gdyż jest to program, który przewiduje bezpośrednie dofinansowanie przeprowadzonych przez rybaków operacji przewidzianych w programie.

Kolejny cykl wykładów pod przewodnictwem dr. Andrzeja Lirskiego dotyczący „Chowu, sprzedaży i uśmiercania karpia w aspekcie dobrostanu” zakończył się zdawaniem przez zainteresowanych egzaminu i uzyskaniem certyfikatu. W tym dniu również odbyło się szkolenie dotyczące ochrony zwierząt w transporcie – po nim również zainteresowane osoby mogły zdawać egzamin celem uzyskania certyfikatu.
W trzecim dniu kursokonferencji odbył się bardzo ciekawy wykład Pana Jana Żelaznego z Zakładu Chorób Ryb – Państwowego Instytutu Weterynaryjnego. Wykład dotyczył „ Zwalczania chorób karpia z mocy prawa”
Przeprowadzone szerokie tematycznie , bardzo ciekawe szkolenie zorganizowane przez Związek Producentów Ryb zostało opracowane w formie materiału książkowego. Osoby zainteresowane nabyciem powyższego materiału mogą zgłaszać się do biura ZPRyb, które powyższe opracowanie prześle droga e-mail’ową.