Dokładne zapoznanie się z prezentowanymi materiałami na domenie www.zpryb.pl i poniższymi materiałami, pozwala na zrozumienie całości spraw. Sprawy są bardzo trudne do pozytywnego załatwienia z uwagi na popełnione poważne błędy, zarówno polityczne jak i merytoryczne w czasie planowania rozdziału środków finansowych z EFR, podczas tworzenia obecnego SPO dla rybactwa! Braki w ustanowieniu przejrzystych kryteriów kwalifikowania wniosków, dodatkowo pogłębiły trudności w realizacji dopłat wodno-środowiskowych. Mam jednak ciągle wiarę w to, że błędy zostaną w dużej części naprawione. Licząc na to, serdecznie pozdrawiam Brać Rybacką.
14 sierpnia 2010r - Krzysztof Karoń.
Poznań, dn. 15.10.2006r.
Adam Sudyk –Naczelnik Wydziału…
W imieniu Związku Producentów Ryb informuję,że nie do przyjęcia są przez nas propozycje przydziału środków finansowych dla akwakultury - przedstawione propozycje przydziału środków na dofinansowanie działań w akwakulturze są najniższe spośród wszystkich innych działań – w ogóle nie uwzględniają wielkości i wartości majątku gospodarstw rybackich !!!
A tym samym potencjalnych potrzeb tego sektora w zakresie remontów urządzeń hydrotechnicznych stawów, wyposażenia ich w nowoczesny specjalistyczny sprzęt ,który jest niezbędny dla sprostania wielu wymogom technologicznym, handlowym, ichtio- weterynaryjnym i dopomożenia w dostosowaniu się gospodarstw do zaostrzającej się konkurencji na rynku rybnym itd. Jednocześnie ubiegając potencjalne kontrargumenty w rodzaju że „ dotychczasowe wyzyskanie środków SPO było w akwakulturze niskie” -odpowiadam: było tak dlatego, bo postawiono warunki zaporowe w rozporządzeniach wykonawczych zwłaszcza Krajowych!!! Czas najwyższy je zmienić, na co licząc, serdecznie pozdrawiam naszą „nadbudowę”, mozolnie opracowującą nowe „SPO”.
Krzysztof Karoń - Prezes ZPRyb.
Poznań, dn. 20.05.2009 r.
Sz. Pan dr Janusz Wrona
V-ce Dyrektor Departamentu Rybołówstwa
MRiRW-Warszawa
W imieniu Związku Producentów Ryb uprzejmie informuję, że Związek nie ma możliwości zarówno merytorycznych jak i technicznych do wykonania symulacji w zakresie przewidywanych realizacji potrzeb i wykonawstwa zadań z wykorzystaniem środków finansowych z EFR w ramach programu 2007-2013. W tej sytuacji liczymy na odpowiedzialność organów Państwa w zakresie zaplanowania odpowiednich kwot finansowych w ramach poszczególnych osi pomocy dla rybołówstwa i rybactwa.
Nasze uwagi mają jedynie charakter ogólnych spostrzeżeń i tak:
1/. Wydaje się, że jest zbyt dużo środków przeznaczonych na Oś I w stosunku do Osi II. – bierzemy tu pod uwagę ilość podmiotów gospodarczych i wielkość produkcji- finansowanie obu osi powinno być podobnymi kwotami.
2/. W ramach osi II rzuca się w oczy bardzo wysokie finansowanie zadania 2.5. bo aż 67 % środków przeznacza się na to zadanie. Uważamy, że należałoby to zmienić, umniejszając w zadaniu 2.5 środki o 25 % i przeznaczyć je na zadania 2.1. i 2.2. w równej części.
Propozycje te definiujemy biorąc głównie pod uwagę ogromną skalę potrzeb w celach zachowania w dostatecznej kondycji urządzeń hydrotechnicznych stawów i infrastruktury gospodarstw rybackich oraz to, że przetwórstwo bazuje głównie na surowcu z importu. Niemal nie istnieje przetwórstwo karpia –głównego produktu akwakultury.
3/. Wydaje się nam również celowym zwiększenie środków na Rybołówstwo śródlądowe co najmniej do kwoty 5 000 000 eu.
Uwaga generalna: Proponujemy dokonać podziału środków z dokładnością do 1 miliona! Podawanie kwot z dokładnością do 1 euro to czysta i całkowicie niepotrzebna „fata Morgana”.
Krzysztof Karoń - Prezes ZPRyb.
Na podstawie powyższego wniosku Prezesa ZPRyb z dnia 20 maja 2009r, akwakultura uzyskała dodatkowo ponad 104 miliony złotych, co dokumentuje poniższy tekst pisma Sekretarza Stanu K. Plocke, skierowanego w dniu 23 lipca 2010r do Prezesa K. Karonia:
„Na podstawie w/w pisma Związku w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 września 2009r. w sprawie podziału środków finansowych na realizację programu operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa ..na lata 2007-2013 została zmniejszona kwota środków finansowych na Środek 2.5 z 131 096 227 131 096 227 Euro na 105 227 096 Euro oraz zwiększona kwota środków finansowych na Środek 2.1 z 34 212 778 34 212 778 na 50 212 778 Euro i na środek 2.2 z 24 61914024 619140 na 34 619 140 34 619 140 Euro”
ZPRyb - od początku 2010r gdy okazało się, że popełnione zostały poważne błędy, na skutek których 70 % „Stawiarzy,” pozbawionych zostało dostępu do pomocy z funduszy „dopłat wodno-środowiskowych”, podjął bardzo wiele różnorodnych działań, wykorzystując uprawnienia Związku w celu naprawienia w/w błędów! W tym celu dokonano m.in.:
* Analiz ustaw i rozporządzeń, przeprowadzenie ankietyzacji rozpatrywania wniosków przez ARiMR, ustalono błędy i naruszenia prawa i na podstawie tego zlecono kancelarii prawnej, opracowanie wzorcowych odwołań i pozwów sądowych z których skorzystali Stawiarze - nie tylko członkowie Związku!
* Po zdobyciu niezbędnej wiedzy w w/w sprawach, rozpoczęto bardzo szeroki zakres różnorodnych działań dzięki, którym istnieje duże prawdopodobieństwo sukcesu i naprawienia popełnionych błędów! Potwierdza to następująca informacja zamieszczona w dniu 12.08.2010r na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa:
„Spotkanie z przedstawicielami środowiska rybackiego”
„11.08.2010 Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki po raz kolejny spotkał się z przedstawicielami środowiska rybackiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Związku Producentów Ryb, a także Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Dzisiejsze rozmowy dotyczyły Środka 2.2 Działania wodno-środowiskowe Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. W wyniku dyskusji uzgodniono, iż po dokonaniu odpowiednich szacunków w zakresie oszczędności w ramach Środka 2.2 i po dokonaniu odpowiednich przesunięć środków finansowych w ramach osi priorytetowej 2 Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury PO RYBY 2007-2013 z pozostałych Środków (prawdopodobnie ze Środka 2.3 Środki na rzecz zdrowia zwierząt oraz Środka 2.4 Rybołówstwo śródlądowe), nastąpi ogłoszenie naboru wniosków o dofinansowanie w zakresie Środka 2.2. W pierwszej kolejności wygospodarowane środki finansowe zostaną przeznaczone na pokrycie zapotrzebowania wnioskodawców w zakresie Pakietu 1. Jednocześnie, minister Marek Sawicki poinformował, iż we wrześniu br. zostaną podjęte prace nad zmianą PO RYBY 2007-2013 w kierunku dokonania przesunięcia środków finansowych niezbędnych na pełne zabezpieczenie potrzeb finansowych beneficjentów w zakresie Pakietu 2 Środka 2.2. W tym celu MRiRW, po akceptacji Komitetu Monitorującego, wystąpi do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wszczęcie procedury zmiany PO RYBY 2007-2013.”
Powyższe działania dysponują ok. 280 milionów zł na „działania wodno-środowiskowe”!
Podsumowanie:
Zgodnie z powyższymi faktami, niezaprzeczalnie efektywnej, merytorycznej działalności Związku, zliczając powyższe pozycje - patrz punkty 1 i 2 – dzięki Związkowi, przy wsparciu jego działań m.in. przez Posłów, Marszałków, Prezesa KRIR i uznaniu argumentów Związku przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Brać Rybacka uzyskuje dodatkowo 384 mil zł!
Krzysztof Karoń