Szukaj
 
 
Aktualności

Informacja Prezesa Związku Producentów Ryb

o działaniach Związku na rzecz zabezpieczenia funduszy UE

Szanowni Koledzy Rybacy - w związku z dużym zaniepokojeniem środowiska rybackiego, związanego z opóźnianiem się finansowania „działań wodno-środowiskowych”, i otrzymywaniem w tej sprawie wielu pytań, przedstawiam poniżej chronologicznie, kilka najbardziej charakterystycznych zaszłości, dotyczących podejmowanych przedsięwzięć w tych sprawach przez ZPRyb.

Dokładne zapoznanie się z prezentowanymi materiałami na domenie www.zpryb.pl i poniższymi materiałami, pozwala na zrozumienie całości spraw. Sprawy są bardzo trudne do pozytywnego załatwienia z uwagi na popełnione poważne błędy, zarówno polityczne jak i merytoryczne w czasie planowania rozdziału środków finansowych z EFR, podczas tworzenia obecnego SPO dla rybactwa! Braki w ustanowieniu przejrzystych kryteriów kwalifikowania wniosków, dodatkowo pogłębiły trudności w realizacji dopłat wodno-środowiskowych. Mam jednak ciągle wiarę w to, że błędy zostaną w dużej części naprawione. Licząc na to, serdecznie pozdrawiam Brać Rybacką.
 

14 sierpnia 2010r - Krzysztof Karoń.


Poznań, dn. 15.10.2006r.

Adam Sudyk –Naczelnik Wydziału…

W imieniu Związku Producentów Ryb informuję,że nie do przyjęcia są przez nas propozycje przydziału środków finansowych dla akwakultury - przedstawione propozycje przydziału środków na dofinansowanie działań w akwakulturze są najniższe spośród wszystkich innych działań – w ogóle nie uwzględniają wielkości i wartości majątku gospodarstw rybackich !!!

A tym samym potencjalnych potrzeb tego sektora w zakresie remontów urządzeń hydrotechnicznych stawów, wyposażenia ich w nowoczesny specjalistyczny sprzęt ,który jest niezbędny dla sprostania wielu wymogom technologicznym, handlowym, ichtio- weterynaryjnym i dopomożenia w dostosowaniu się gospodarstw do zaostrzającej się konkurencji na rynku rybnym itd. Jednocześnie ubiegając potencjalne kontrargumenty w rodzaju że „ dotychczasowe wyzyskanie środków SPO było w akwakulturze niskie” -odpowiadam: było tak dlatego, bo postawiono warunki zaporowe w rozporządzeniach wykonawczych zwłaszcza Krajowych!!! Czas najwyższy je zmienić, na co licząc, serdecznie pozdrawiam naszą „nadbudowę”, mozolnie opracowującą nowe „SPO”.

 

Krzysztof Karoń - Prezes ZPRyb.


Poznań, dn. 20.05.2009 r.

Sz. Pan dr Janusz Wrona
V-ce Dyrektor Departamentu Rybołówstwa
MRiRW-Warszawa

W imieniu Związku Producentów Ryb uprzejmie informuję, że Związek nie ma możliwości zarówno merytorycznych jak i technicznych do wykonania symulacji w zakresie przewidywanych realizacji potrzeb i wykonawstwa zadań z wykorzystaniem środków finansowych z EFR w ramach programu 2007-2013. W tej sytuacji liczymy na odpowiedzialność organów Państwa w zakresie zaplanowania odpowiednich kwot finansowych w ramach poszczególnych osi pomocy dla rybołówstwa i rybactwa.

Nasze uwagi mają jedynie charakter ogólnych spostrzeżeń i tak:

 

     

1/. Wydaje się, że jest zbyt dużo środków przeznaczonych na Oś I w stosunku do Osi II. – bierzemy tu pod uwagę ilość podmiotów gospodarczych i wielkość produkcji- finansowanie obu osi powinno być podobnymi kwotami.

     

2/. W ramach osi II rzuca się w oczy bardzo wysokie finansowanie zadania 2.5. bo aż 67 % środków przeznacza się na to zadanie. Uważamy, że należałoby to zmienić, umniejszając w zadaniu 2.5 środki o 25 % i przeznaczyć je na zadania 2.1. i 2.2. w równej części.

Propozycje te definiujemy biorąc głównie pod uwagę ogromną skalę potrzeb w celach zachowania w dostatecznej kondycji urządzeń hydrotechnicznych stawów i infrastruktury gospodarstw rybackich oraz to, że przetwórstwo bazuje głównie na surowcu z importu. Niemal nie istnieje przetwórstwo karpia –głównego produktu akwakultury.

 

     

3/. Wydaje się nam również celowym zwiększenie środków na Rybołówstwo śródlądowe co najmniej do kwoty 5 000 000 eu.

     

Uwaga generalna: Proponujemy dokonać podziału środków z dokładnością do 1 miliona! Podawanie kwot z dokładnością do 1 euro to czysta i całkowicie niepotrzebna „fata Morgana”.

Krzysztof Karoń - Prezes ZPRyb.


Na podstawie powyższego wniosku Prezesa ZPRyb z dnia 20 maja 2009r, akwakultura uzyskała dodatkowo ponad 104 miliony złotych, co dokumentuje poniższy tekst pisma Sekretarza Stanu K. Plocke, skierowanego w dniu 23 lipca 2010r do Prezesa K. Karonia:

„Na podstawie w/w pisma Związku w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 września 2009r. w sprawie podziału środków finansowych na realizację programu operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa ..na lata 2007-2013 została zmniejszona kwota środków finansowych na Środek 2.5 z 131 096 227 131 096 227 Euro na 105 227 096 Euro oraz zwiększona kwota środków finansowych na Środek 2.1 z 34 212 778 34 212 778 na 50 212 778 Euro i na środek 2.2 z 24 61914024 619140 na 34 619 140  34 619 140  Euro”


ZPRyb - od początku 2010r gdy okazało się, że popełnione zostały poważne błędy, na skutek których 70 % „Stawiarzy,” pozbawionych zostało dostępu do pomocy z funduszy „dopłat wodno-środowiskowych”, podjął bardzo wiele różnorodnych działań, wykorzystując uprawnienia Związku w celu naprawienia w/w błędów! W tym celu dokonano m.in.:

* Analiz ustaw i rozporządzeń, przeprowadzenie ankietyzacji rozpatrywania wniosków przez ARiMR, ustalono błędy i naruszenia prawa i na podstawie tego zlecono kancelarii prawnej, opracowanie wzorcowych odwołań i pozwów sądowych z których skorzystali Stawiarze - nie tylko członkowie Związku!

* Po zdobyciu niezbędnej wiedzy w w/w sprawach, rozpoczęto bardzo szeroki zakres różnorodnych działań dzięki, którym istnieje duże prawdopodobieństwo sukcesu i naprawienia popełnionych błędów! Potwierdza to następująca informacja zamieszczona w dniu 12.08.2010r na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa:

„Spotkanie z przedstawicielami środowiska rybackiego”

„11.08.2010 Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki po raz kolejny spotkał się z przedstawicielami środowiska rybackiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Związku Producentów Ryb, a także Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Dzisiejsze rozmowy dotyczyły Środka 2.2 Działania wodno-środowiskowe Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. W wyniku dyskusji uzgodniono, iż po dokonaniu odpowiednich szacunków w zakresie oszczędności w ramach Środka 2.2 i po dokonaniu odpowiednich przesunięć środków finansowych w ramach osi priorytetowej 2 Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury PO RYBY 2007-2013 z pozostałych Środków (prawdopodobnie ze Środka 2.3 Środki na rzecz zdrowia zwierząt oraz Środka 2.4 Rybołówstwo śródlądowe), nastąpi ogłoszenie naboru wniosków o dofinansowanie w zakresie Środka 2.2. W pierwszej kolejności wygospodarowane środki finansowe zostaną przeznaczone na pokrycie zapotrzebowania wnioskodawców w zakresie Pakietu 1. Jednocześnie, minister Marek Sawicki poinformował, iż we wrześniu br. zostaną podjęte prace nad zmianą PO RYBY 2007-2013 w kierunku dokonania przesunięcia środków finansowych niezbędnych na pełne zabezpieczenie potrzeb finansowych beneficjentów w zakresie Pakietu 2 Środka 2.2. W tym celu MRiRW, po akceptacji Komitetu Monitorującego, wystąpi do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wszczęcie procedury zmiany PO RYBY 2007-2013.”


Powyższe działania dysponują ok. 280 milionów zł na „działania wodno-środowiskowe”!

Podsumowanie:
Zgodnie z powyższymi faktami, niezaprzeczalnie efektywnej, merytorycznej działalności Związku, zliczając powyższe pozycje - patrz punkty 1 i 2 – dzięki Związkowi, przy wsparciu jego działań m.in. przez Posłów, Marszałków, Prezesa KRIR i uznaniu argumentów Związku przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Brać Rybacka uzyskuje dodatkowo 384 mil zł!

 

Krzysztof Karoń


 
 
 
Wróć

Artykuły prasowe, audycje
  1. O karpiach w „Krajobrazie Wielkopolskim” TVP2.
  2. Producenci ryb nie chcą płacić za wodę.
  3. Promocja ryb podczas Dożynek Rybackich na Lubelszczyźnie.
  4. Debata karpiowa - "Przedświąteczny spór o karpia".
  5. Spot filmowy w TVP INFO.

  1. Aktualne problemy stawiarzy.
  2. Bronić praw rybaków.
  3. Ceny karpia w 2019 r. a problemy polskich gospodarstw rybackich.
  4. Historia Złotego Potoku.
  5. Integracja środowiska rybackiego.
  6. Integracja środowiska rybackiego przed wojną.
  7. Istotne problemy gospodarstw rybackich.
  8. Jak karp ląduje na wigilijnym stole?
  9. Jest problem, czy go nie ma?
  10. Karp a sprawa polska.
  11. Karp na święta i na zdrowie.   
  12. Karp po wielkopolsku.
  13. Karp ruszył w drogę na wigilijny stół.
  14. Karpie z hipermarketu E. Leclerc na Ursynowie wygrały proces sądowy...
  15. Karpie znowu przed sądem (2018).
  16. Król karp.
  17. Lasy i leśnictwo.
  18. Nasze miasto.
  19. Na wigilię zjemy tylko chińskiego karpia?
  20. Niedobrze panie bobrze.
  21. Nie tylko z myślą o wigilijnym stole.
  22. Panel - w trosce o wodę.
  23. PAP – kormorany.
  24. Początki prywatyzacji gospodarstw rybackich.
  25. Poczułem wiatr.
  26. Podziękowanie Posła.
  27. Podziękowanie od Posła.
  28. Podziękowanie za wkład.
  29. Podziękowanie za piknik rybacki w Sejmie RP.
  30. Polska karpiem silna.
  31. Polskiego karpia zabraknie na wigilijnym stole?
  32. Powstało PTR.
  33. Powstanie Rady PTR.
  34. Poznań w markecie.
  35. Pożyteczne święta.
  36. Problemy wielkopolskich rybaków.
  37. Producenci ryb potrzebują więcej promocji, mniej biurokracji.
  38. Produkcja ryb słodkowodnych pod znakiem zapytania.
  39. Prywatyzacja gospodarstw rybackich.
  40. Przyszłość polskiego karpia.
  41. Pstrąg z wody, karp z hektara.
  42. Refleksje w sprawie obrotu żywym karpiem w Polsce.
  43. Rekompensaty wodno-środowiskowe czyli polskie piekło pod unijną flagą.
  44. Resortowy kubeł zimnej wody.
  45. Rybackie problemy.
  46. Rybactwo nie wykorzystało unijnych pieniędzy.
  47. Rybacy uradzili.
  48. Rybacy w Sierakowie.
  49. Ryby – interes nie tylko od święta.
  50. Ryby mają głos.
  51. Ryby nie mają głosu?
  52. Siewca – w trosce o wodę.
  53. Spotkanie wielkopolskich rybaków.
  54. Stan i problemy gospodarstw rybackich w latach 2004-2005.
  55. Stawy to nie tylko chów i hodowla ryb.
  56. Święto Rybaka 2017.
  57. Trudne rybołówstwo.
  58. Wiadomości z Targów Grune Woche.
  59. Woda jak i ziemia rodzić powinna.
  60. Wesele za cudze pieniądze.
  61. Wspólnie łatwiej.
  62. Wystąpienie w Senacie.
  63. Wystąpienie Prezesa ZPRyb podczas Święta Rybaka 2010.
  64. Wystąpienie Przewodniczącego RSK.
  65. Wywiad z Prezesem Zarządu ZPRyb, Panem K. Karoniem.
  66. WZPRyb - historia.
  67. WZPRyb w Poznaniu.
  68. II Zjazd WZPRyb.
  69. III Zjazd WZPRyb.
  70. Zagrożona hodowla karpia.
  71. Zanik opłacalności produkcji karpi w Polsce.
  72. Zapytajcie rybaków.
  73. Zawzięli się na ryby.
  74. Złote Hipolity rozdane.
  75. ZPRyb na posiedzeniu Sejmowej Komisji.
  76. Z wizytą u Róży.
  77. Z życia Towarzystwa I.
  78. Z życia Towarzystwa II.
  79. Z życia Towarzystwa III.
  80. Z życia Towarzystwa IV.
  81. Związek Producentów Ryb walczy o środki wodno-środowiskowe.
  82. Z wizytą w... - "Święto Rybaka 2014"

 

 

 

 

 

Copyright 2010 by www.natia.net.pl   |  Zaloguj  |