Pierwszy dzień szkolenia
• Pan Roman Wójcik z GDOŚ w Warszawie przedstawił wykład na temat “Szanse i ograniczenia związane z włączeniem stawów w obszary objęte różnymi formami ochrony“.
Czytaj tekst wykładu>>>>>
• Pan Krzysztof Wojtkowski z RDOŚ w Poznaniu przedstawił problem szkód bobrowych z szczególnym uwzględnieniem stawów rybnych.
Czytaj tekst wykładu>>>>>
• Pan dr Jan Żelazny z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach oraz Pani Irena Kramer z Pracowni Badań Chorób Ryb w Międzychodzie omówili „Choroby ryb słodkowodnych – stan obecny i zagrożenia”.
Czytaj tekst wykładu>>>>>
Drugi dzień szkolenia
• Prezes Krzysztof Karoń omówił tematykę zdefiniowania aktualnych, istotnych problemów gospodarstw rybackich.
• Prof. dr hab. Wojciech Radecki z PAN we Wrocławiu wygłosił wykład na temat „Nowe regulacje prawne dotyczące gospodarki rybackiej”.
• dr Andrzej Lirski z IRŚ przedstawił prognozę produkcji karpi w 2010 r. oraz zagadnienia promocji i marketingu w rybactwie.
Trzeci dzień szkolenia
• Prezes Krzysztof Karoń omówił, przedstawiając prezentację multimedialną, konieczność integracji środowiska rybackiego z wykorzystaniem możliwości prawnych Związku Producentów Ryb, który ma szczególną rolę do spełnienia. Spośród wielu istniejących obecnie organizacji rybackich tj. ponad 60 różnych stowarzyszeń, jako jedyny jest bowiem branżową społeczno –zawodową organizacją rybacką, wobec której organy państwa podczas tworzenia aktów prawa są zobowiązane zasięgnąć jej opinii, a Związek ma stosowne instrumenty prawne pozwalające na obronę interesów jego członków. Obowiązek ten wynika z ustawy z dnia 8 października 1982r roku o społeczno zawodowych organizacjach rolników. Prezes Krzysztof Karoń omówił także historię i okoliczności powstawania organizacji rybackich w Polsce. Przedstawił również ważniejsze osiągnięcia Związku.
Czytaj więcej>>>>>
• Pan Mirosław Więcek – ornitolog z Towarzystwa Miłośników Przyrody IWA w Dębicy przedstawił zasady programu rolno-środowiskowego w ramach PROW 2007-2013. Wykład był szczególnie interesujący dla tych, którzy na terenach przyległych do stawów posiadają łąki. Okazuje się bowiem, że są one potencjalnym miejscem do skorzystania z funduszy w ramach ww. programu.
Kursokonferencje organizowane corocznie przez Związek Producentów Ryb dostarczają cennych informacji producentom ryb oraz znacznie podnoszą ich wiedzę i kwalifikacje zawodowe. Wzorem ubiegłych lat efektem tegorocznego szkolenia są wydawnictwa książkowe, stanowiące vademecum wiedzy na wiele wciąż aktualnych rybackich tematów.
Przydatnym, praktycznym materiałem dla rybaków jest również opracowane przez Prezesa ZPRyb Krzysztofa Karonia na okoliczność szkolenia w Sierakowie Wlkp. III wydanie publikacji pt. „Podstawowe informacje z zakresu zapobiegania, określania i zwalczania chorób karpi.”

