Poznań, 02.02.2006 r.
Szanowny Pan
Krzysztof Jurgiel
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Ul. Wspólna 30
00-930 Warszawa
Dotyczy: wykorzystania środków z funduszy strukturalnych dla rybactwa
Zwracamy się z prośbą do Pana Ministra o podjęcie zdecydowanych działań w celu odblokowania możliwości otrzymania pomocy finansowej ze środków strukturalnych. Sytuacja dotyczy szeregu działań zawartych w Sektrowym Programie Operacyjnym "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006". Zapisy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 września 2004 r. w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy finansowej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006" umożliwiały dofinansowanie zakupu środków transportu do przewozu ryb. Z tytułu zakupu środków transportu złożono 10 kompletnych wniosków we właściwych Oddziałach Regionalnych ARiMR, które zostały pozytywnie zweryfikowane, zatwierdzone przez Komitet Sterujący, a w konsekwencji z siedmioma hodowcami podpisano umowy o zwrot 40% środków kwalifikowanych. W normalnym toku postępowania po podpisaniu umowy następuje realizacja przedsięwzięcia, w tym wypadku zakup m.in. samochodów do transportu ryb, co też beneficjenci (hodowcy) uczynili. Ww hodowcy dopełnili wszystkich wymaganych formalności. Zgodnie z obowiązującymi procedurami zostały złożone i przyjęte poprawne wnioski o płatność. W tym czasie w wyniku niezrozumiałych dla hodowców powodów wstrzymano wypłatę środków.
Powstała nowelizacja ww. rozporządzenia, której zapisy w jednoznaczny sposób stwierdzają możliwość zakupu środków transportu, jednak, co jest absolutnie niezrozumiałe i krzywdzące, blokują wypłatę środków dla osób, które już podpisały umowy z ARiMR.
W wielu przypadkach gwarancja otrzymania 40% refundacji zadecydowała o zakupie droższych, przez co bardziej funkcjonalnych samochodów do transportu ryb, na co gospodarstwa rybackie nie mogłyby sobie pozwolić bez takiego wsparcia. Często również w tym celu zaciągano kredyty. W momencie wstrzymania, czy wręcz zablokowania wypłaty środków, mimo spełnienia wszelkich wymogów, zwiększone koszty zakupu tych samochodów mogą w sposób drastyczny obniżyć kondycję finansową gospodarstw rybackich.
Opisane wyżej perturbacje wpływają nie tylko na hodowców, których one dotknęły, ale znacząco odbijają się na podejściu hodowców w Polsce do korzystania ze środków strukturalnych. Z pewnością jest to jedna z ważniejszych przyczyn dotychczas słabego wykorzystania pieniędzy przeznaczonych na chów i hodowlę ryb. Tylko zdecydowane działanie Pana Ministra może zmienić tę bardzo groźną dla środowiska rybackiego sytuację.
Z wyrazami szacunku
Do wiadomości:
1. Dyrektor Departamentu Rybołówstwa