Wielkopolskiego Oddziału ZPRyb
5 marca 2010 r. w miejscowości Siedlec k/Kostrzyna Wielkopolskiego
odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Wielkopolskiego Oddziału ZPRyb. Spotkanie zorganizował Zarząd ZPRyb. Po krótkim wprowadzającym wystąpieniu Pana Krzysztofa Karonia głos zabrał Pan Marek Trzcieliński, który omówił działalność Zarządu Oddziału.
Czytaj więcej...
|
Senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi w dniu 9 marca 2010r swoje posiedzenie poświęciła sprawom rybołówstwa i rybactwa. Podczas rozpatrywania spraw rybactwa Senatorowie wysłuchali wystąpień:
1/. Sekretarza Stanu w MRiRW Pana Kazimierza Plocke na temat:
„Perspektyw rozwoju rybactwa śródlądowego w Polsce”.
2/. Prezentacji multimedialnej Prezesa Zarządu Związku Producentów Ryb Pana Krzysztofa Karonia na temat:
„Aktualne problemy producentów ryb”.
W posiedzeniu aktywnie ze strony ZPRyb uczestniczyli również:
1/. Pan Andrzej Abramczyk – Prezes Zarządu Oddziału ZPRyb w Ełku.
2/. Pan Marian Rapacewicz – Prezes - Gospodarstwo Ryki, woj. Lubelskie.
3/. Pan dr Mirosław Cieśla – SGGW Warszawa.

Pełny tekst wystąpienia Prezesa ZPRyb Krzysztofa Karonia w:
Czytaj więcej...
|
OOddziału Rybackich Użytkowników Jezior, Rzek i Zbiorników Zaporowych
W dniu 19 lutego 2010 r. w Olsztynie
odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Oddziału „Jeziorowców”. Spotkanie poprowadził Kol. Andrzej Abramczyk wraz z Kol. Jerzym Bobrowskim. W posiedzeniu udział wzięli zaproszeni goście: P. Anna Hornatkiewicz- Żbik z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, P. Prof. Bogusław Zdanowski - Dyrektor IRŚ w Olsztynie, przedstawiciel ARiMR Olsztyn oraz Wojewódzki Komendant Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie.
Na zebraniu zaproszeni goście poruszyli ciekawe i ważne tematy dotyczące Rybactwa, m.in.:
- podjęte przez Konwent Marszałków działania w stosunku do nadmiernie rozwiniętej populacji kormorana,
- aktualne problemy związane z wdrażaniem Programu Operacyjnego Ryby 2007-2013,
- problem kłusownictwa i projekty reorganizacji PSR.
Czytaj więcej...
|
Związek Producentów Ryb wykorzystując czas zimowy, przeprowadza zebrania sprawozdawczo-wyborcze w Oddziałach Terenowych. Członkowie Oddziałów podsumowują dotychczasową działalność Związku, analizując jej pozytywne i słabe strony. Dokonywane są również wybory nowych władz osobowych Zarządów i przyjmowane plany działalności na 2010 r. Dotychczas odbyły się zebrania: Oddziału Lubelskiego (12.02.br.) w Opolu Lubelskim, Oddziału Rybackich Użytkowników Jezior, Rzek i Zbiorników Zaporowych (19.02.br.) w Olsztynie oraz Oddziału Łódzkiego (19.02.br.) w Uniejowie. Następne zebrania oddziałów odbędą się:
Czytaj więcej...
|
|
|
a umieszczenie na łamach październikowego wydania artykułu Pana Waldemara Sulisza „ Znamy się na rybach”.
Jesteśmy ogromnie wdzięczni i wysoko cenimy podjęcie tematu zdrowego pochodzenia ryb, ich przyrządzania oraz spożycia.
Niezmiernie serdecznie dziękujemy również Panu Waldemarowi Suliszowi za znajomość tematu i włożony wkład pracy w przygotowaniu artykułu - bardzo ciekawego , pouczającego oraz podnoszącego na duchu producentów karpi i pstrągów. Artykuł chwalący polskie ryby jest ogromnie miły dla producentów karpi zwłaszcza teraz podczas trudów jesiennych odłowów – nasyca nadzieją oraz ufnością iż ciężka praca znajdzie uznanie jako zdrowe i smaczne danie nie tylko na wigilijnym stole.
Za zgodą Redakcji miesięcznika Świat Zdrowia umieszczamy w/w artykuł. [Czytaj więcej >>]
[Świat Zdrowia - potrawy z ryb >>]
|
W dniu 02.10.2009r. w Wilcznej pod Koninem obradował Zarząd ZPRyb.
Zebranie otworzył Prezes Krzysztof Karoń witając przybyłych członków Zarządu oraz Dyrektora dr Janusza Wronę z Ministerstwa Rolnictwa. Zarząd przeanalizował m. in. realizację rozliczeń z VI Zjazdu Delegatów, Kursokonferencji ZPRyb, kursu „Dobrostanu ryb” i kursu „Dla kierowców i konwojentów przewożących zwierzęta”.
Nowy Zarząd zapoznał się szczegółowo z obowiązującym „Regulamin Pracy Zarządu”.
Czytaj więcej...
|

W dniu 10.09.2009r.w Sierakowie WLKP - odbył się VI Walny Zjazd Delegatów Związku Producentów Ryb, któremu przewodniczył Kol. Lech Staniszewski . Podczas Zjazdu ustępujący Prezes Kol. Krzysztof Karoń, przedstawił Sprawozdanie z działalności Związku w minionej kadencji tj. za lata 2005 do 2009. Delegaci bardzo wysoko ocenili dotychczasową pracę wszystkich organów Związku, udzielając im w głosowaniu absolutorium- 99 % poparcia.
W czasie Zjazdu wytyczono kierunki działalności Związku na następną kadencję - 2009 do 2013r- oraz dokonano wyboru nowych władz Związku:
Na prezesa Zarządu wybrano Kol. Krzysztofa Karonia. Sylwetkę Prezesa przedstawiamy w [Czytaj więcej >>]
-Na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wybrano Kol. Kazimierza Raka;
-Na przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego wybrano Kol. Jana Gogulskiego.
-Pełna lista władz Związku : na stronie Zarząd ZPRyb
Uwaga: Więcej wiadomości o Zjeździe w [Czytaj więcej >>]
Czytaj więcej...
|
Trzydniowa kursokonferencja, objęła swoją tematyką szeroką gamę problemów dotyczących rybactwa. Niewątpliwie przeprowadzone wykłady pozwoliły na zapoznanie się i zrozumienie wielu kwestii szeroko rozumianej gospodarki rybackiej. Przekazane jednak informacje uzmysłowiły Rybakom, że koleje zmiany w przepisach prawnych często rozwiązując istniejące problemy tworzą nowe niepewne pod względem prawnym sytuacje.
Czytaj więcej...
|
|
Dlaczego należy jeść ryby słodkowodne i morskie? Czy nowe ryby na rynku, typu panga, to rarytas, czy raczej przekleństwo? Jak przyrządzać rybę, by domownicy się nią zajadali, a dzieci nie mogły się bez niej obejść? O tym i nie tylko o tym rozmawiamy z Jerzym Bobrowskim, wieloletnim dyrektorem Gospodarstwa Rybackiego w Iławie (dziś pracującym emerytem).
W "Gazecie Iławskjej"- o pandze /rybie z dalekiego wschodu/ pisze Redaktor Magdalena Rogatty
|
Czytaj więcej...
|
„Poradnik Gospodarski” zamieścił w swoim piśmie relacje z obchodów „Święta Rybaka 2009” autorstwa redaktora Tadeusza Szalczyka.
[Czytaj więcej >>]
|
Zadziwiający jest brak wiedzy a może jeszcze bardziej- zadziwiający zanik pamięci o nawet całkiem nieodległej historii i wielkich dokonaniach organizacyjnych i materialnych naszych przodków . Do takiego wniosku dochodzę po coraz częściej słyszanych wypowiedziach „różnych person” głoszących hasła o potrzebie tworzenia organizacji i zrzeszania się m.in. w różne „grupy” – biorąc za przykład UE. Zaczyna się z największą powagą „Ojca uczyć dzieci robić”! Polacy naprawdę nie spadli z drzewa po wejściu do Unii Europejskiej ! Mamy swoje cenne doświadczenia i to co wnosi UE powinno być wprowadzane z pełną harmonią do naszych doświadczeń!
Dlaczego chociażby „hodowla ryb i chów ryb” nie mogą być „hodowlą ryb i chowem ryb” a muszą być akwakulturą?
Mając m.in. powyższe na względzie publikuję na początek nieco wiadomości o W Z P Ryb i nie tylko.
Krzysztof Karoń
Czytaj więcej...
|
Poniżej publikowany materiał, dedykuję jako podziękowanie organizatorom imprez związanych z promocją ryb i przesłaniem do powszechnego naśladownictwa tych imprez przez Brać Rybacką!!!
Krzysztof Karoń- Prezes ZPRyb
Po upadku „Komuny” a wraz z nią „Centrali Rybnej”, rybacy szybko uświadomili sobie co naprawdę oznacza kapitalistyczny slogan:
„Nie trudno wyprodukować, trudno sprzedać!”
By sprzedać trzeba sprawnego marketingu. Zbudowania rynku sprzedaży. Wszechstronnej promocji produktu! Sprawnej logistyki.
W przypadku rybactwa głównie promocji spożycia ryb!
Od lat w miarę skutecznie prowadzimy sprzedaż „Królewskiego Karpia” w grudniu , pomaga nam w tym, uświęcona tradycja spożywania tej ryby w czasie Wieczerzy Wigilijnej! A czy istnieje pozytem jakaś przykładowa, owocna promocja ryb? Odpowiadając na to pytanie stwierdzam, że tak! Mam tu na myśli głównie organizowane z bardzo wielkim zaangażowaniem, trudem ale i powodzeniem:
Święta : Ryb, Karpia, Pstrąga , Sielawy, Wody…
Czytaj więcej...
|
- „Święto Pstrąga” w Złotym Potoku: Tradycja tej imprezy sięga 1995 r. Od tego czasu na błoniach w Złotym Potoku co roku w pierwszy weekend sierpnia spotykają się miłośnicy złotopotockich pstrągów. Przez dwa dni organizowane są tm.in. zawody wędkarskie, konkursy dla dzieci, pokazy sprawnościowe, turnieje sportowe, rajdy piesze i konne oraz występy muzyczne. Dzieci biorą udział w konkursach "z rybką". Wiele zakładów gastronomicznych nad stawem „Amerykan” serwuje pstrągi, przyrządzane na kilkanaście sposobów by zaspokoić subtelne smaki kilkunastu tysięcy przybyłych ludzi m.in. z Częstochowy, Katowic, Sosnowca, Łodzi, Warszawy i wielu okolicznych miejscowości! W tym roku Ewa Wachowicz a w poprzednim M. Okrasa popisywali się przyrządzaniem pstrągowych dań dla wybitnych Smakoszy!
Czytaj więcej...
|
Ogólnopolskie uroczystości „Święta Rybaka 2009” odbyły się 2 i 3 lipca br. w Wielkopolsce u Pana Stanisława Błaszkowiaka - Gospodarstwo Rybackie w miejscowości Staw Kaliski. W skład Komitetu Organizacyjnego obchodów Święta Rybaka 2009 wchodzili m. in: Krzysztof Karoń - Prezes ZPRyb, Stanisław Błaszkowiak – Gospodarstwo Rybackie Staw Kaliski, Marek Trzcieliński i Wiesław Michalski – Gospodarstwo Rybackie Przygodzice oraz Aleksander Bella – Gospodarstwo Rybackie Przygodzice.
W czasie obchodów Święta Rybaka odbyły się Mistrzostwa Polski Rybaków w:
- strzelaniu do rzutek,
- pływaniu łodzią stawową
- pływaniu łodzią jeziorową.zobacz zdjęcia>>>
Czytaj więcej...
|
19 czerwca 2009 r w okolicach Warszawy podczas rejsu po Wiśle na statku „Wars” odbył się bardzo ciekawy panel dyskusyjny pt. „W trosce o wodę”, zorganizowany przez KZGW, któremu przewodniczyła Pani v-ce Prezes Iwona Koza. Jeden z pięciu referatów wprowadzających wygłosił Prezes ZPRyb Pan Krzysztof Karoń.
Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej KZGW pod adresem http://www.kzgw.gov.pl/index.php?id=878 znajduje się krótka relacja z tego spotkania.
Czytaj więcej...
|
ZPRyb dziękuje Redakcji "Gazety Chłopskiej" za opublikowanie na łamach swej gazety, artykułu poświeconego trudnym sprawom rybactwa
[Czytaj więcej >>]
|
Zarząd Związku Producentów Ryb, działając na podstawie przepisów ustawy z 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. 32 poz. 217) realizując zadania statutowe Związku przedkłada następującą opinię do przesłanego nam do zaopiniowania
„projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną”
:
Czytaj więcej...
|
Prezes nowy, ale terminy naboru wniosków stare. ARiMR podała oficjalny kalendarz przyjmowania dokumentów na najbliższe miesiące. Gorący okres składania wniosków rozpocznie się już za dwa tygodnie.
Do tej pory z funduszy na lata 2007-2013 do kieszeni rolników trafiły prawie 4 miliardy złotych, a do rozdysponowania jest jeszcze kilkadziesiąt. Wszystkie pieniądze powinny być wydane najpóźniej do końca 2015 roku. Procedury przyznawania unijnych dotacji są jednak długie i skomplikowane. Dlatego w tym roku będzie uruchomiona bardzo duża pula środków.
Zofia Szalczyk, wiceprezes ARiMR: jest to bardzo duże wyzwanie przed służbą Agencji, ale konieczna jest szybka absorpcja funduszy.
Przypominamy, że trwają nabory wniosków o dopłaty obszarowe oraz dotacje z programów rolnośrodowiskowych. Na złożenie dokumentów rolnicy mają czas do połowy maja. O 50 tysięcy dotacji mogą ubiegać się także młodzi rolnicy.
Bez przeszkód można też składać wnioski o wsparcie dla grup producenckich - informuje Redakcja Rolna TVP. Nadal nic nie wiadomo tylko o programie rent strukturalnych. Resort rolnictwa wciąż nie traci nadziei, że uda się przekonać Komisję Europejską do przesunięcia środków na ten cel.
Harmonogram składania wniosków w ARiMR [czytaj tekst]
|
|